1. Ana Sayfa
 2. Bina Güçlendirme
 3. Bina Güçlendirme Nasıl Yapılır? Bina Güçlendirme Maliyeti 2022

Bina Güçlendirme Nasıl Yapılır? Bina Güçlendirme Maliyeti 2022

bina guclendirme nasil yapilir

Bina güçlendirme, yaşam ve çalışma alanlarımızın yapısal takviyeler ile depreme dayanıklı hale getirilmesi işlemidir. Bu yöntem ile, eski yapılarınızı kurtarıp, deprem güvenli yapılar haline getirmek mümkündür. Bu yazımızda bina güçlendirme nasıl yapılır sorusuna cevap verecek ve en önemli konulardan biri olan bina güçlendirme maliyeti konusunda size bilgi vereceğiz.

Bina Güçlendirme Nedir?

Mevcut binanızın kullanım amacına (konut, iş yeri depo vb.) uygun şekilde kullanımı için yeterli yapı güvenliğine sahip olmaması durumunda binanın kolon, kiriş, perde vb. taşıyıcı sisteminin iyileştirilmesi ile güvenli ve konforla kullanılabilir hale getirilmesi çalışmasına bina güçlendirme denir.

Hızlı bilgi almak için lütfen tıklayarak arayınız: 90 (216) 599 06 62

Mühendislik hizmeti almayan her yapının güvenliği büyük bir soru işaretidir. İmar affından yararlanan vatandaşlarımıza tanınan deprem güçlendirme hakkı aslında sonradan verilen son derece hayati bir haktır. İmkanı olan ev sahiplerinin binaları için mutlaka mühendislik hizmeti alması ve gerektiği takdirde yapı güçlendirme yaptırması önemle tavsiye edilmektedir.

Bina Güçlendirmesi Nasıl Yapılır?

Her bina için bir tasarım ömrü vardır. Ancak, binanın kullanımı sırasında tasarımında öngörülmeyen çevresel etkiler (suya maruz kalması gibi) ya da tasarım yüklerinin üzerinde zorlanması (farklı amaçlarla kullanılması gibi) sonucunda binaların güvenlikleri tehlikeye girmektedir.

Yapı güçlendirmesi yapılabilmesi için, öncelikle mevcut binanın yeterli güvenliğe sahip olmadığının deprem mühendisliği alanında uzman mühendisler tarafından incelenmesi gereklidir. Bu işleme, bina performans testi ya da halk arasında bilindiği şekliyle deprem testi denilmektedir.

Bu işlemler yapıldıktan sonra, yapının ve zeminin durumuna göre farklı bina güçlendirme teknikleri uygulanır:

 • Betonarme Mantolama (Concrete Jacketing),
 • Çelik Mantolama (Steel Jacketing),
 • Sisteme Perde Duvar Ekleme,
 • Döşemenin FCRM ile güçlendirilmesi,
 • Kirişlerin Lamine ve CFRP ile güçlendirilmesi,
 • Kolonların CFRP ile sarılması,
 • Yığma Duvarların FRCM ile güçlendirilmesi,
 • Perdelerin lamine ve CFRP ile güçlendirilmesi,
 • Temellerin ankrajlar yardımı ile güçlendirilmesi.

Sizin için hazırlamış olduğumuz aşağıdaki videodan, konu hakkında teknik bilgi edinebilirsiniz:

Kolon Güçlendirme Nedir?

Kolon ve perdeler ana taşıyıcı elemanlardır. Deprem kuvvetlerini kolonlar ve perdeler taşır. Bu elemanlara yapılacak güçlendirme, betonarme mantolama veya karbon fiber güçlendirme şeklinde olabilir. Hangi yöntemin kullanılacağına, mevcut yapı incelendikten sonra yapılacak fiyat – performans değerlendirmesi ile karar verilir.

Kiriş Güçlendirme Nedir?

Kirişler, döşemeleri taşıyan yatay elemanlardır ve kolonlara bağlanırlar. Bu elemanların taşıyıcı kapasitesi yetersizse, tıpkı kolon güçlendirme işleminde olduğu gibi önce analiz yapılır ve buna göre karbon fiber güçlendirme veya kiriş mantolama işlemleri uygulanarak kiriş güçlendirme yapılır.

Bina Güçlendirme Aşamaları

Bina güçlendirme aşamaları üç kısımda incelenebilir:

 1. Bina sakinlerinin ortak kararı ve deprem testi yapılarak fiyat – performans açısından uygun bir bina güçlendirme projesi hazırlanması.
 2. Hazırlanan projenin, belediyenin yetkilendirdiği yapı denetim firmasının denetiminde titizlikle uygulanması.
 3. Bina güçlendirme işlemi tamamlandıktan sonra, binanın tekrar oturuma hazır hale getirilmesi için gerekli tadilatların yapılması.

Bina güçlendirme maliyetinin en önemli kalemlerinden biri de, güçlendirme sonrası yapılacak tadilattır. Biz ENOC Yapı olarak bu aşamada da sizleri yalnız bırakmayıp, isteklerinize göre üst düzey işçilik ile dairelerinizi oturuma hazır hale getiriyoruz.

Bina Güçlendirme Fiyatları 2022

Bina güçlendirme maliyeti ve bina güçlendirme süresi de bu işe girişmeden önce bilmek istediğiniz önemli sorulardandır.

Ortalama olarak, 5 katlı ve 10 daireli bir binanın güçlendirme işlemi, belediye güçlendirme projesini onayladıktan sonra 4 ay içinde tamamlanır.

Yapı güçlendirme maliyeti ise, binanın yaşına, mevcut durumuna ve önceki depremlerde aldığı hasara göre değişmektedir. Fikir vermesi açısından, 2022 güncel daire maliyetlerinin %20-%40 aralığı olarak düşünülebilir. Kabaca, 100 metrekarelik bir daire için ortalama 200.000 TL şeklinde olmaktadır. (1 Şubat 2022’de güncellenmiştir.)

Kesin maliyet için bina güçlendirme uzmanları ile görüşmeli ve binanızı görmeden fiyat veren bina güçlendirme firmalarından uzak durmalısınız. Bina güçlendirme ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz:

  Adınız (gerekli)

  Epostanız (gerekli)

  Telefon Numaranız

  Konu

  İletiniz

  Yorum Yap

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

  Yorum Yap

  Yorumlar (1)

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir