Bina güçlendirme kredisi, hasarlı veya eski yapılarını güçlendirmek isteyenleri maddi olarak desteklemek için devlet tarafından tanınan bir finans desteği hakkı.

Bina güçlendirme kredisi, hasarlı veya eski yapılarını güçlendirmek isteyenleri maddi olarak desteklemek için devlet tarafından tanınan bir finans desteği hakkı.

Bu yazımızda, bina güçlendirme kredisinin 2023 yılındaki şartlarını anlatıyoruz.

Gerek döviz kurları artışı gerekse global emtia fiyatları artışı nedeniyle son 1 yılda, tüm yapı malzeme ve işçilik fiyatları %100 oranı üzerinde arttı.

2021 yılında bina güçlendirme kredisinin, devlet desteği olarak 90.000 TL ile artışıyla beraber daire başı ortalama bina güçlendirme maliyeti 200.000 TL’yi karşılaması mümkün değildir.

Yaklaşan Marmara Depremine karşı binalarını güçlendirmek isteyen vatandaşların önü neredeyse tıkanmış durumdaydı.

Bu sorunun çözümü için, 1 Şubat 2022 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ve Çevre Şehircilik Bakanlığı 6303 sayılı yasa kapsamında yaptığı değişiklikle, bina güçlendirme banka kredisi destek paketini yüzde yüz arttırarak 180.000 TL’ye yükseltildi.

Bu karar 2.02.2022 tarihinde resmî gazetede yayınlanmıştır.

Ayrıca ilgili kararname kapsamında yapılan bir diğer değişiklik ile faiz destekli kredilerin kullandırılma süresi 1 yıldan 2 yıla çıkarılmıştır.

13 Nisan 2023 tarihli Resmi Gazete kararına göre güçlendirme kredisi en fazla 320.000 TL olmuştur. Detaylarını çalıştığınız banka ile görüşerek öğrenmelisiniz.

Güçlendirme için banka kredi desteklerinin artırılmasının, vatandaşın evini depreme karşı güçlendirmesi için büyük fayda sağlayacağı kanaatindeyiz.

Buna karşın bankaların güçlendirme kredisi için henüz bir kampanya ve paket oluşturmaması, devlet kredi sübvanse oranında değişiklik yapılmaması, kredi geri ödemesindeki sürenin uzatılmaması, vatandaşın evini güçlendirmesi için kredi seçeneğine yönelme eğilimini azaltmaktadır.

Yine de bankalardan alınacak bu devlet destekli kredi ile ülkemizdeki depreme dayanıksız konutların güçlendirilmesi için halkın finanse edilmesi, gelecek depreme karşı hazırlıkta büyük fayda sağlayacaktır.