1. Ana Sayfa
  2. Bina Güçlendirme
  3. Yeni Yasa İle İmar Affı Çıkan Binalara Güçlendirme İzni

Yeni Yasa İle İmar Affı Çıkan Binalara Güçlendirme İzni

İmar Affı Çıkan Binalara Güçlendirme İzni

İmar barışı sonrası güçlendirme, yapı kayıt belgesi aldığınız yapılar için mümkündür. Yakın zamanda gerçekleşmesi beklenen büyük İstanbul depremi, statik projesi olmayan, mühendis kontrolünde inşa edilmemiş ve eski deprem yönetmeliklerine göre yükselmiş yapılarda yıkıma ve can kaybına neden olacağından, bina güçlendirme ile bu riski ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu durumdaki binalar için 16 Ocak 2020’de TBMM komisyonunda kabul edilen yasa tasarısıyla güçlendirmenin önü açılmıştır.

Daire başına verilecek makul ücretlerle Yapı Kayıt Belgesi alan binaların güçlendirilebilecek ve içinde yaşayan vatandaşlarımızın can güvenliği sağlanacaktır. Yasaya göre, güçlendirme ruhsatı alınma aşamasında hiçbir harç ve benzeri ücreti belediyeler talep etmeyecektir.

Tüm bu güçlendirme işleri yapılma sürecinde binanın imarına aykırı ekleme veya değişiklikler yapılması resmi kurumlarca izin verilmemektedir.

Yapı Kayıt Belgesi alan daire sahiplerinin binalarının güçlendirmesi için takip etmesi gereken aşamalar şu şekildedir:

  1. Binanın deprem risk tespitinin lisanslı kuruluşlarca yapılması ve raporun Çevre Şehircilik Bakanlığından alınması.
  2. Güçlendirilme gereken binadan alınan karot numune, zemin etüd, donatı okuma, temel çukuru açılarak temel yapısının tespiti, kolonların sıyrılması neticesinde yetkili laboratuvardan test sonuçların alınması.
  3. Tüm bu veriler kullanılarak binanın bilgisayarda modellenmesi, deprem güvenliğini sağlayacak şekilde analiz ve tasarımı yapılarak projelendirme süreci tamamlanması.
  4. Proje aşamasından sonra belediyeye proje ve rapor sunulur ve onay alma süreci tamamlanması.
  5. Proje onayından sonra, belediye tarafından atanacak yapı denetim firması kontrolünde bina güçlendirme uygulaması teknik şartnamelere ve projeye yapılması.

Enoc Yapı Danışmanlık olarak Kağıthane İlçesinde bina deprem performans raporu, güçlendirme projesi ve uygulama hizmetleri vermekteyiz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap